روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟

روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟
تاریخ:
۰۶ تیر ۱۴۰۰
روغن گیربکس چیست و چه کاربردی دارد؟
کمتر دارنده اتومبیلی از زمان تعوض روغن موتور آگاهی ندارد و در بسیاری از موارد افراد تصور این را دارند که تنها روغن موتور اتومبیل نیاز به بررسی و تعویض دارد.
در اتومبیل ها سیالات مهمی به غیر از روغن موتور وجود دارد از جمله این سیالات کاربردی می‌توان به روغن هیدرولیک، روغن گیربکس یا واسکازین و روغن ترمز اشاره کرد.
روغن گیربکس چیست؟
روغن گیربکس یک مایع لغزنده است که در نقش روان‌کننده برای بخش‌های متحرک در داخل گیربکس عمل می کند.
همچنین در جعبه دنده اتوماتیک، این سیال به عنوان خنک‌کننده و یک سیال لزج عمل کرده که وظیفه انتقال قدرت را از موتور دارا می باشد.
انواع این سیالات برای جعبه دنده‌های متفاوت به کار می روند که به روغن مورد استفاده در جعبه دنده های اتوماتیک روغن گیربکس گفته می شود.همچنین به روغن مورد استفاده در گیربکس های دستی ، روغن دنده یا واسکازین می گویند.تفاوت اصلی این دو در غلظت و گرانراوی آن ها می باشد که ناشی از تفاوت عملکرد در جعبه دنده دستی و اتوماتیک است.​گاهی میتوان از روغن گیربکس اتوماتیک در گیربکس دستی استفاده کرد، اما عکس آن امکان پذیر نمی باشد.دفترچه راهنمای اتومبیل شما اطلاعات لازم  در مورد روان کننده های مناسب اتومبیلتان را نوشته است.
کاربرد واسکازین یا روغن دنده
وظیفه اصلی واسکازین یا روغن جعبه دنده روانکاری چرخ دنده‌های جعبه دنده‌های دستی و اتومات است.
چک کردن سطح روغن جعبه دنده
در گیربکس‌های دستی:
بررسی سیال گیربکس در یک گیربکس دستی می‌تواند سخت باشد.تعداد کمی از تولید کنندگان میله نشانگر برای نمایش سطح روغن گیربکس دراتومبیل قرار داده شده است.​
به شما توصیه میشود که از مکانیک خود بخواهید تا هنگام تعویض روغن موتور، سطح روغن گیربکس اتومبیلتان را حتما بررسی کند.چک کردن تعمیرکار فقط چند دقیقه طول می کشد.
در گیربکس‌های اتوماتیک:
اگر شما یک اتومبیل با گیربکس اتوماتیک دارید، اتومبیل شما برای این منظور، میله نشانگر دیپستیک دارد.
توجه داشته باشید تا میله نشانگر گیربکس و کارتر را اشتباه نگیرید.
برای اکثر اتومبیل های اتوماتیک چک کردن سطح روغن با بیرون کشیدن میله نشانگر در حالی که موتور روشن و در حال گرم شدن است انجام می شود.​ دقت کنید دنده باید در حالت پارک قرار بگیرد.​
برای اطلاع دقیق از نحوه چک کردن سطح روغن اتومبیل خود به دفترچه راهنما مدل خود مراجعه کنید.​همچنین در صورت مشاهده هر گونه روغن ریزی همیشه سطح روغن اتومبیل خود را چک کنید.
افزودنی‌های اصلی روغن جعبه دنده
افزودنی‌های ضد سایش، ضد ترک و EP (افزودنی برای فشار بسیار بالا):
این ترکیبات علاوه بر اینکه مانع از برخورد مستقیم فلز با فلز می‌شوند از میزان اصطکاک هم می‌کاهند.
افزودنی کاهنده نقطه سیلان:
این افزودنی نقطه انجماد روغن جعبه دنده را کاهش می‌دهد و سبب عملکرد بهتر روغن در دمای پایین‌تر می‌شود.
افزودنی‌های خوردگی و اکسیداسیون:
این افزودنی‌ها مقاومت فلزات را در برابر خوردگی شیمیایی و اکسیداسیون را کاهش می‌دهند.همان گونه که همه می‌دانند اکسیداسیون و واکنش‌های شیمیایی سبب فرسودگی و تخریب فلزات می‌شوند.
نشانه هایی که در صورت مشاهده باید گیربکس خود را چک کنید:
دقت کنید که اگر متوجه علایم زیر شدید، حتی در صورتی که به آستانه کیلومتری که توسط دفترچه راهنما وسیله نقلیه شما نشان داده شده ‌است نرسیده اید، جعبه دنده باید بررسی شود: ​
1- اگر صدای خرد شدن از زیر اتومبیل شنیده می‌شود در حالی که موتور روشن است، اما ماشین حرکت نمی‌کند.​
​2-​ اگر در هنگام تعویض دنده دچار مشکل می شوید.
​3-​ اگر دنده از جای خود در برود یا در صورت جا رفتن دنده با فشردن پدال گاز حرکت نکند.
زمان تعویض واسکازین
زمان تعویض واسکازین یکی دیگر از مسائلی است که بسیار اهمیت دارد.
تعویض به موقع واسکازین باعث روان کارکردن گیربکس، افزایش عمر مفید قطعات، کاهش درجه حرارت گیربکس، کاهش سر و صدا و خوب عمل کردن اتومبیل می شود.
زمان تعویض آن هم بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط مختلف آب و هوایی و نوع کارکرد آن دارد.به طور معمول هم زمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ واسکازین هم تعویض می‌گردد.
با در نظر گرفتن اینکه متوسط عمر سیستم کلاچ به اندازه کارکرد ۱۰۰ هزار کیلومتر اتومبیل در داخل شهر و جاده باشد، پس در هر بار تعویض دیسک و صفحه کلاچ که همراه با باز شدن کامل گیربکس است،واسکازسن نیز تعویض می شود.
نشانه‌های تعویض و نشتی روغن گیربکس
رنگ مایع نشتی را بررسی کنید. رنگ روغن گیربکس در حالت عادی قرمز باید باشد. هنگامی که زمان تعویض آن باشد ممکن است به قهوه‌ای تغییر رنگ دهد.
همین طور توجه کنید که رنگ دیگر مایعات اتومبیل مانند ضد یخ و مایع برف پاک کن نیز قرمز است.اما به وسیله بو و درجه غلظت این مواد، می‌توان تفاوت بین آن‌ها و روغن گیربکس را دانست.
روغن دنده برای خودرو‌های گیربکس اتوماتیک چگونه است؟
اتومبیل هایی که به صورت اتوماتیک هستند و عملکرد آن­ها به صورت هیدرولیکی می ­باشد، نیاز است روغن­های آن به گونه ­ای باشند که با استفاده از فشار روغن و تنظیم مقدار فشار آن، نیرو و قدرت کافی از موتور به چرخ منتقل شود.
عوض کردن دنده­ ها با استفاده از تغییر مسیر و کنترل فشار جریان روغن در گیربکس، به وسیله شیر برقی انجام می­ شود.برای کنترل تمام این قسمت­های گوناگون، نرم افزاری بر روی واحد الکتریکی گیربکس نصب می کنند.
آیا روغن گیربکس اتوماتیک مادام العمر است؟
گیربکس جهت عملکرد سیستم نیاز به روغن هیدرولیک دارد که بر اساس کیفیت و شرایط استفاده حتما باید بطور کامل تعویض گردد زیرا روغن بعد از مدت زمان مشخصی خاصیت خود را از دست داده و فاسد می گردد. زمان تعویض روغن بعد از ۶۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر پیمایش می باشد.
 
 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
            
            
__ __ _ __  ___  ____
\ \/ /| '__| / _ \ |_ /
 > < | |  | (_) | / / 
/_/\_\|_|  \___/ /___|
            
            
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه
انواع اسپری اتومبیل
 ۲۴ تیر ۱۴۰۰

انواع اسپری اتومبیل

انواع اسپری اتومبیل اسپری اتومبیل یکی از بهترین و پرفروش ترین محصولاتی است که برای تمیز کردن و نگهداری از اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد. چرا باید از اسپری اتومبیل استفاده کنیم؟ یکی از مهمترین و اساسی ترین سوال هایی که برای بسیاری از افراد در هنگام استفاده از اسپری اتومبیل پیش می آید، اهمیت و ضرورت ...  ادامه مطلب 
کاربرد های درزگیر اتومبیل
 ۱۷ تیر ۱۴۰۰

کاربرد های درزگیر اتومبیل

کاربرد های درزگیر اتومبیل   درزگیر یا واکس ، نام یک محصول پر کاربرد در بخش تعمیرات و نگهداری از انواع وسایل نقلیه است. در مورد این محصول با نام های دیگری نظیر نوار درزگیر، موم درزگیر یا خمیر درزگیر هم سر و کار داریم. در برخی از منابع به دلیل ویژگی های فیزیکی و قابلیت هایی که این محصول ارائه می‌دهد، از ...  ادامه مطلب 
اسپری لاستیک
 ۱۶ تیر ۱۴۰۰

اسپری لاستیک

اهمیت اسپری لاستیک  به صورت کلی استفاده از تمیز کننده ها و اسپری ها برای محافظت از اتومبیل یک امر مهم و حیاتی است. در این زمینه نیاز لاستیک ها نیز نا دیده گرفته نمیشوند و بسیاری از شرکت های سازنده اسپری جات و …برای اتومبیل ها به منظور برق انداختن و یا نرم کردن لاستیک ها، اسپری هایی را طراحی و تولید کرده اند و برای ...  ادامه مطلب 
ضد یخ و طریقه استفاده آن
 ۱۶ تیر ۱۴۰۰

ضد یخ و طریقه استفاده آن

ضد یخ   نگهداری از اتومبیل ، نیاز به درک نحوه کار و اجزای مختلف مورد نیاز برای درست کار کردن آن دارد.یکی از اجزای مهم ,سیستم خنک کننده است که به ضد یخ نیاز دارد.این مایعات برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور ضروری هستند. ضد یخ ، همچنین به عنوان خنک کننده شناخته می شود.مایعی است که به رادیاتور اضافه می ...  ادامه مطلب 
راهکارهایی برای پاک کردن حشرات از روی بدنه اتومبیل
 ۱۲ تیر ۱۴۰۰

راهکارهایی برای پاک کردن حشرات از روی بدنه اتومبیل

راهکارهایی برای پاک کردن حشرات از روی بدنه اتومبیل در این مطلب چند ترفند برای پاک کردن آثار چسبنده حاصل از برخورد حشرات به بدنه اتومبیل را معرفی خواهیم کرد. اهمیت زدودن حشرات به خصوص بعد از خشک شدن آن‌ها بر روی بدنه اتومبیل مشخص می‌شود چرا که گا‌ها با گذشت زمان تنها راه حلی ...  ادامه مطلب